Kącik do odrabiania lekcji – co warto uwzględnić?

5770305755071137.png

Jednym z najistotniejszych elementów wyposażenia, miejsc w pokoju dziecięcym powinien być kącik naukowy. Jest to przestrzeń, która ma służyć dzieciom do odrabiania lekcji oraz nauki. Często zapominamy o tym, że powinien być on urządzony zgodzie z zasadami komfortu i bezpieczeństwa. Jak zatem możemy stworzyć kącik do odrabiania lekcji?

Zasady

Nie możemy zapominać, że pokój dziecięcy rządzi się swoimi prawami. Trzeba w nim zagospodarować przestrzeń na zabawę, sen, wyposażenie, a także właśnie na naukę. W mniejszych pomieszczeniach zmieszczenie biurka z krzesłem nie jest tak prostą sprawą. Istotne nie są meble, które wybierzemy, tylko jak i gdzie je postawimy. Nie możemy stawiać biurka, jak nam się podoba – rozmieszczenie musi być funkcjonalne. W związku z tym pierwszą zasadą jest ustawienie biurka jak najbliżej okna; znacznie lepiej jest wykorzystywać naturalne światło niż sztuczne. Dodatkowo dziecko powinno siedzieć przodem lub bokiem do drzwi. Jeśli biurko znajdzie się przy oknie, to niech nasza pociecha nie ma bezpośredniego wglądu w to, co się dzieje na zewnątrz. W porze wiosennej, letniej czy nawet zimowej ładna pogoda lub widok bawiących się kolegów mogą rozpraszać podczas nauki.

Meble rosnące z dzieckiem

Od dawna wielu ekspertów powtarza, że najlepiej jest decydować się na meble, które przydadzą się na kilka lat. Trudno sobie wyobrazić sytuację, kiedy co 2-3 lata wymieniamy biurko lub szafki. W przypadku tego pierwszego dobrze jest zdecydować się na model z regulowaną wysokością. Wraz z rosnącym dzieckiem będzie ono powiększane aż do maksimum. W ten oto sposób służyć będzie przez kilka dobrych lat. Ponadto przyjmuje się, że blat takiego biurka powinien mieć przynajmniej 120 cm długości, a jeszcze lepiej – jeśli będzie w granicach 140–160 cm. Podobnie wygląda sytuacja z krzesłem, o którym będzie jeszcze mowa. W tym przypadku również powinno mieć ono regulowaną wysokość siedzenia.

Oszczędzamy przestrzeń

Jeśli dziecko nie ma możliwości posiadania obszernego pokoju, to warto zastanowić się nad jak najlepszym wykorzystaniem dostępnej przestrzeni. Sprawdzonym i pomocnym rozwiązaniem jest skorzystanie z piętrowego łóżka, gdyż w miejscu dolnego piętra można stworzyć właśnie kącik do nauki. Wielu producentów oferuje nam takie gotowe meble, dzięki czemu możemy zaoszczędzić miejsce w pokoju. W innym przypadku dobrze jest postawić na pełen komplet, który składać się będzie z biurka, szafki i kilku półek. Zmieszczą się w nim nie tylko książki, pomoce naukowe, lecz także zabawki oraz ubrania.

Zdrowie kręgosłupa

Jedynym rozsądnym rozwiązaniem na siedzenie przy biurku dla dziecka jest ergonomiczne krzesło. Takie krzesła biurowe z regulacją wysokości czy oparcia znakomicie dopasowują się do sylwetki dziecka. Jednocześnie wyznaczają prawidłową postawę, przez co dziecko uniknie problemów z garbieniem się, a nawet skoliozą. Krzesło, fotel powinno być wyposażone w kółka, co spowoduje, ze będzie łatwiej nim manewrować po pokoju. Oczywiście koła muszą być zabezpieczone, aby nie rysować powierzchni podłogi. Niejedno krzesło z wysokim oparciem podpierającym całe plecy jest do znalezienia w wielu domach towarowych czy sklepach meblowych.

Oświetlenie

Bardzo istotne jest oświetlenie kącika, aby dziecko nie musiało po wielu latach okupić nauki pogorszeniem wzroku. W tym zakresie liczy się zarówno główne, jak i dodatkowe światło. Właściwe dobranie wyposażenia sprawi, ze oczy nie będą się szybko męczyć. W związku tym warto postawić na mocne oświetlenie górne. Może być ono żarowe, halogenowe lub LED-owe. Z doświadczenia wiemy, że najlepiej dzieciom czyta się lub uczy przy dodatkowym źródle światła, a dobra lampka biurkowa powinna zupełnie rozwiązać ten problem.

Kącik do nauki to nie rewia mody czy też spełnianie zachcianek dzieci. Dlatego też na pierwszym miejscu musimy wziąć tutaj pod uwagę funkcjonalność, ergonomię, a dopiero potem estetykę. Lepiej jest wybrać zwykłe meble czy lampkę biurkową niż produkty licencjonowane sygnowane wizerunkami ulubionych postaci filmowych, sportowych czy bajkowych.