Jadalnia w stylu industrialnym

5770305752854179.jpg

Styl industrialny jest coraz bardziej popularny w naszych domach i mieszkaniach. Znakomicie nadaje się on zarówno do kuchni, sypialni, salonu, jak i jadalni. Właśnie ta ostatnia, czyli jadalnia w stylu industrialnym, będzie nas najbardziej interesować. Czy można taką urządzić w swoich czterech kątach?

Czym jest styl industrialny?

Jest to styl w urządzaniu, aranżacji wnętrz, który przybył do naszego kraju z Europy Zachodniej oraz zza oceanu. Charakteryzuje się on chłodem, prostotą, dużymi powierzchniami oraz wysokim sufitem. Panują tu przede wszystkim chłodne odcienie szarości, bieli czy też czerni, które gdzieniegdzie mogą być mieszane z bardziej żywymi barwami. Jeśli chodzi o materiały, jakie są wykorzystywane w tym stylu, to są nimi beton, kamień, metal i szkło. Przede wszystkim styl ten wiele czerpie z inspiracji fabryczną surowością, aczkolwiek dzięki niemu można tworzyć ekskluzywne wnętrza. Dużym powodzeniem cieszy się połączenie betonu z cegłą, która nadaje wnętrzu bardziej przytulnego charakteru. Najistotniejszą jednak cechą stylu industrialnego jest przestrzeń. Czy jednak styl industrialny sprawdzi się w aranżacji jadalni?

Nie bójmy się ryzykować!

Styl industrialny choć kojarzy się nam z surowością i chłodem hal przemysłowych, to jednak w jadalni również może się świetnie sprawdzić. Aranżacja jadalni w stylu industrialnym okazuje się w wielu przypadkach niezwykle dobrym rozwiązaniem. Styl industrialny dzięki prostocie formy i ograniczonej ilości materiałów może sprawić, że zarówno stół, jak i my będziemy w samym centrum jadalni. Dlatego nie warto bać się takiej nowości i zaryzykować z czymś odmiennym u siebie w domu lub mieszkaniu.

Kolorystyka

Aranżację wnętrza oczywiście najlepiej rozpocząć od doboru dominującej w nim kolorystyki. W tym wypadku winna być ona ciemna oraz wyrazista, choć nie powinniśmy także rezygnować z jaśniejszych akcentów. Możemy zdecydować się na imitację cegły na ścianie, co doda naszej jadalni industrialnej klasyki, zwłaszcza kojarzącej się nam z dawnymi ceglanymi domami i fabrykami. Zamiast takiego rozwiązania możemy pomyśleć o mieszaniu kolorów, gdzie obok siebie dominować może szarość z czerwienią. Warto tutaj trochę poeksperymentować, jednak z umiarem.

Stół i krzesła

Zdecydowanie najbardziej charakterystycznymi elementami jadalni w stylu industrialnym są proste, drewniane stoły oraz krzesła, które również emanują prostotą oraz minimalizmem. Stół kojarzący się z tym stylem powinien być osadzony na stalowej lub drewnianej podstawie, a jego blat to przede wszystkim surowe, stare lub dobrze postarzone drewno. Wykorzystanie takiego stołu gwarantuje nam, iż będzie on odporny na uszkodzenia, poplamienia, wszelkiego typu zabrudzenia. Warto od razu przypomnieć o tym, iż w przeciwieństwie do wielu innych stylów aranżacji jadalni, w tym wypadku dodane do stołu krzesła nie stanowią części kompletu. W wielu przypadkach mają one sprawiać wrażenie zupełnie przypadkiem dobranych. Dlatego też dobrze sprawdzą się zarówno drewniane, jak i metalowe krzesła. Liczy się tu przede wszystkim funkcjonalność, a sam wygląd możemy odstawić na boczny tor. Warto jednak mimo wszystko postawić na ten sam kolor lub w podobnym odcieniu, dzięki czemu będą te dwa elementy sprawiać większe wrażenie jednej całości.

Oświetlenie

Oświetlenie w jadalni pełnić będzie niezwykle istotną rolę. W prostej formie stylu industrialnego najczęściej wykorzystuje się lampy metalowe z widoczną żarówką, które wieszane są po kilka sztuk. Lampy nie muszą być tego samego wzoru, wielkości, co również nadaje pomieszczeniu ciekawego klimatu i wyglądu. Oprócz metalowych lamp sporym powodzeniem cieszy się miedź. W porównaniu do innych stylów tutaj bardzo ważne jest ukazanie technicznego aspektu oświetlenia, dlatego też lampy często bywają zawieszone na łańcuchach lub na widocznych przewodach. Popularne w ostatnim czasie są żarówki wolframowe, które można kupić w sklepach jako wersje kolekcjonerskie. Są to modele podobne do tych, które były wykorzystywane wiele lat temu w fabrykach.