Jadalnia w stylu wiejskim – jak powinna się prezentować?

5770305755389571.jpg

Od dawna fascynuje nas styl wiejski. Kojarzy się on wielu osobom z czasem beztroski, wakacjami spędzonymi u dziadków na wsi. Przez wiele osób wieś utożsamiana jest także z pielęgnowaniem, celebracją dawnej, klasycznej kultury polskiej. Dlatego też tak często styl ten jest wykorzystywany w aranżacjach wnętrz. Przykładem tego jest choćby jadalnia w stylu wiejskim, która kojarzyć się nam może z rodzinną atmosferą oraz naturalnością.

Charakterystyka stylu

Wnętrza urządzone w wiejskim stylu kojarzyć się nam powinny przede wszystkim z rodzinnym ciepłem, miłością i troską. Takie wnętrza dostarczają nam niezapomnianych wspomnień. Dla wielu osób ciepło i atmosfera bliskości sprawiają, że od razu można czuć się u siebie. Wiejska jadalnia będąca tematem tego artykułu, może być jednak stworzona na podstawie różnych wariantów projektów i wzorów. Nie można powiedzieć o jednym obliczu stylu wiejskiego, gdyż w zależności od regionu i kraju przybiera on zupełnie inny wygląd. Inaczej prezentuje się typowe wnętrze w wiejskim stylu z Wysp Brytyjskich, a inaczej z naszego Podhala. Istotne jest jednak korzystanie z naturalnych materiałów, zwłaszcza drewna, tekstyliów, a także wielu dodatków – najlepiej wielobarwnych. Oczywiście ważne jest także wybranie ram czasowych, w które zamknięte zostanie jadalnia. Możemy postawić zarówno na klasykę, gdzie inspiracją dla nas będą dawne zdjęcia, domy ludowe lub też jadalnie w nowszym wydaniu, gdzie tradycja łączy się z innowacją.

Wyzwanie: przestrzeń

Jak w każdym miejscu i wybranym stylu istotna będzie przestrzeń. Ilość wolnego miejsca na zagospodarowanie zadecyduje o wyglądzie naszej jadalni. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami dużej przestrzeni, to bez trudu możemy urządzić ją w tradycyjnym stylu wiejskim. W przypadku, gdy jednak powierzchnia naszej jadalni jest niewielka, będziemy zmuszeni zrezygnować z kilku elementów lub pomysłów. Nie oznacza to jednak, że stoimy na straconej pozycji, gdyż również dla małej jadalni znajdziemy całkiem sporo pomysłów.

Co powinniśmy wybrać?

Zgodnie z panującymi trendami w stylu wiejskim powinno znaleźć się miejsce dla prostych oraz ekologicznych rozwiązań. Bardzo często stawia się na rustykalny stół, który musi być punktem centralnym w każdej wiejskiej jadalni. W ofercie wielu domów meblowych oraz mniejszych sklepów znajdziesz zarówno stoły dla większych, jak i mniejszych pomieszczeń. Takie stoły powinny być masywne, mocne, solidne oraz oczywiście wykonane z drewna. Do stołu powinniśmy wybrać wygodne krzesła. W tym zakresie dobrze sprawdzają się drewniane odpowiedniki, choć możemy postawić także na wykonane z innych materiałów. W niektórych przypadkach sugeruje się nawet wykorzystanie drewnianych ław, które będą wyglądały niczym z karczm w stylu wiejskim.

Bardzo ważne jest oświetlenie. Powinno być ono utrzymane w subtelnym i ciepłym tonie. W przypadku sztucznego światła warto stawiać na lampy z żarówkami o ciepłej, pomarańczowej barwie, która nawiązywać będzie do tradycji. W coraz większej liczbie jadalni stosowane jest oświetlenie dekoracyjne, czyli żarówki wyglądające niczym sprzed 100 lat. Nie zapominajmy także o naturalnym świetle, którego za dnia powinniśmy wykorzystywać jak najwięcej. Przydadzą się w związku z tym nam duże okna ozdobione jasnymi firankami, zasłonkami, zazdrostkami.

Dodatki i dekoracje

W jadalni w stylu wiejskim nie powinno zabraknąć także dekoracji i funkcjonalnych dodatków. Mowa tutaj między innymi o materiałowych obrusach i serwetkach, wazonach, ceramice, roślinach doniczkowych, świecznikach, lampach dekoracyjnych, dywanach. Podobnie jak choćby w stylu prowansalskim w jadalni może się znaleźć odrobina miejsca na świeże lub suszone zioła, warzywa, owoce. Nie powinniśmy także zapominać o rodzinnych zdjęciach i portretach, które jeszcze bardziej podkreślą rodzinną atmosferę.