Jadalnia w stylu skandynawskim – podstawy

5770305752774970.jpg

Styl skandynawski cieszy się coraz większym powodzeniem w naszym kraju. Należy on także do najmodniejszych i dosyć chętnie wybieranych trendów wnętrzarskich. Jego prostota i naturalność sprawiają, że można cieszyć się niezwykle przyjemnym pomieszczeniem. Tym razem podpowiadamy, jak powinna wyglądać typowa jadalnia w stylu skandynawskim.

Stawiajmy na prostotę

Minimalizm objawiający się przez proste pomysły jest jednym z wyznaczników stylu skandynawskiego. Nasza przyszła jadalnia powinna być wyposażona przede wszystkim w niezbędne elementy i to bez ekstrawagancji. Stół, krzesła, oświetlenie, kilka dodatków jest tym, czego nam jedynie potrzeba. Taki styl w jadalni sprawdzi się zarówno w przypadku małych mieszkań, jak i większych domów. Dzięki niemu można zyskać ciekawą dla oka i funkcjonalną jadalnię tańszym kosztem niż w przypadku innych pomysłów i trendów. Wybór takiego właśnie rozwiązania może sprawić, że małe jadalnie wydawać się nam będą przestronniejsze.

Kolory w jadalni

Kolorystyka to biel lub jasne barwy. Dają one wnętrzu jadalni lepszego poczucia estetyki, a także jasności, która jest niezwykle istotna w tym stylu. Dominujące barwy obok bieli to beż oraz wanilia, które mogą być uzupełniane dodatkami w pastelowych odcieniach błękitu czy też zieleni. Dzięki temu surowsze wnętrze zostanie trochę ożywione oraz zyska na oryginalności. Nadają one pozornie chłodnemu wnętrzu nieszablonowości i wyjątkowego charakteru. Wszystkie elementy wyposażenia powinny być kolorystycznie do siebie dopasowane.

Meble i wyposażenie

Gdy mamy już w głowie obraz surowej jadalni, to musimy koniecznie pomyśleć o jej wyposażeniu. Najlepiej sprawdzają się wygodne i ergonomiczne meble wykonane z naturalnych materiałów. Stoły czy też krzesła najlepiej prezentują się w drewnianych wersjach, aczkolwiek styl skandynawski dopuszcza także wykorzystywanie metalu. Gdy wybieramy meble do jadalni, musimy pomyśleć o ich odpowiednim doborze pod względem domowników. Nie ma sensu tworzyć większej jadalni, jeżeli mniejszy stół winien nam w zupełności wystarczyć. Inaczej trochę możemy o tym pomyśleć, jeśli jadalnia będzie u nas względem salonu traktowana także jako miejsce spotkań. Meble do takiego pomieszczenia często stanowią bardzo dobre połączenie nowoczesności z klasyką.

Oświetlenie

Zarówno naturalne, jak i sztuczne oświetlenie to jedne z najważniejszych wyznaczników stylu skandynawskiego. Cenione są w głównej mierze duże okna, dzięki którym możemy cieszyć się w ciągu dnia większą ilością naturalnego światła. Okna takie pozbawione są na ogół zasłon i firanek, które zastępowane są przez żaluzje bądź rolety. Większa ilość światła wraz z bielą ścian nadają jadalni charakterystycznego klimatu oraz przestronności. Sztuczne oświetlenie sprawdza się szczególnie w wersji punktowej. Mogą to być lampy w stylu retro, z metalowymi lub drewnianymi kloszami. Oczywiście najlepiej umieścić je centralnie nad stołem. Możemy wprowadzić dodatkowy klimat poprzez umieszczenie w jadalni świeczników, małych lampek, szklanych lampionów.

Jakie dodatki?

Choć jadalnia ma prezentować się surowo oraz minimalistycznie, to jednak nic nie stoi nam na przeszkodzie, aby nieco ubarwić ją kilkoma dodatkami. Może to być po prostu kolorowa zastawa stołowa, wazony, kwiaty w doniczkach, wiklinowe kosze albo ceramiczne akcesoria na stole. Nie można też zapominać o ścianach i podłodze. Warto pomyśleć o obrazach lub zdjęciach w drewnianych ramkach, a pod nogami mieć kolorowy dywan.