Jadalnia w stylu nowojorskim – jak powinna wyglądać?

5770305753968750.jpg

Dzięki licznym serialom i filmom amerykańskim sporym powodzeniem zaczęło cieszyć się urządzanie wnętrz w stylu nowojorskim. Lansowany przez telewizję i kino wystrój nabiera coraz większego znaczenia i nieustannie zyskuje na popularności. Interesująca w związku z tym może być jadalnia w stylu nowojorskim. Jak ją urządzić?

Czym jest styl nowojorski?

Warto na samym początku zastanowić się nad samym stylem nowojorskim. Miasto Nowy Jork zachwyca cały świat od wielu lat – oprócz charakterystycznej architektury w tym ogromnym miejscu wytworzył się specyficzny styl wyposażania i urządzania wnętrz. Obecnie jest on kopiowany i chętnie wykorzystywany w wielu miejscach na ziemi. Charakteryzują go w głównej mierze spokojne formy i idealne wykończenia. Nie jest to oryginalna stylistyka, gdyż jest inspirowana wieloma innymi stylami, jak orientem, vintage, art déco, etno czy klasyką. Może stanowić wariację na ich temat lub też ciekawe ich wymieszanie. Dlatego też możemy tutaj mówić o eklektyzmie. Wszystko jednak razem tworzy elegancką i komfortową całość, pozbawioną przy tym nadmiernego przepychu. Charakterystycznym elementem wyposażenia jest oświetlenie, stanowiące połączenie klasyki z nowoczesnością, oraz lustra i zdjęcia oprawione w chromowanych zdobieniach.

Co wyróżnia jadalnię?

Naszą jadalnię w stylu nowojorskim powinny przede wszystkim wyróżniać szlachetne materiały, perłowa poświata oraz geometryczny design. Choć zazwyczaj stosuje się tutaj klasyczne formy mebli, to jednak warto popracować nad nowoczesną fantazją. Dlatego też pojawiają się tutaj modne wzory, pomysłowe rozwiązania czy też elegancja charakterystyczna dla stylu glamour. Nie da się ukryć, że w wielu przypadkach taka jadalnia stworzona jest specjalnie dla najbardziej wymagających poszukiwaczy perfekcyjnego designu. Charakterystyczne geometryczne kształty bardzo dobrze komponują się z prostą linią mebli. Ponadto interesujące dla oka są złote akcenty, jasne oświetlenie, tekstylia wysokiej jakości. Warto wiedzieć, że w apartamentach, a nawet domach kuchnia często połączona jest z jadalnią i salonem. Dlatego w bezpośrednim sąsiedztwie jadalni znajdować się będą drewniane meble z ramami, blaty z marmuru. Warto też wiedzieć, że jadalnia najczęściej mieści się w strefie wyjściowej.

Stół centralną postacią

Jak w większości jadalni, również i tutaj stół odgrywać będzie nadrzędną rolę. Wygodny, efektowny mebel nie tylko zorganizuje całą przestrzeń, lecz także ma stać się dla nas centrum życia rodzinnego i towarzyskiego. W takich wnętrzach sugerowane jest korzystanie z większych i drewnianych stołów, które mają być oznaką dobrego stylu, elegancji oraz funkcjonalności. Najczęściej jego barwa powinna komponować się z kolorystyką pomieszczenia, choć wiele osób twierdzi, że – bez względu na wystrój jadalni – najlepiej sprawdzają się stoły o ciemniejszych odcieniach. Obowiązkowo do niego zakupić należy zestaw drewnianych i zdobionych krzeseł. Taka jadalnia połączona z kuchnią lub salonem ma być wizytówką i ozdobą naszych czterech ścian.

Wyposażenie

W jadalni przydać się nam może także elegancka i praktyczna konsola. Powinna się ona komponować ze stołem i krzesłami. Podobnie wyglądać może sprawa z regałem. W szufladach i na półkach zmieścimy wiele niezbędnych akcesoriów i elementów zastawy stołowej. W nowojorskim stylu powinno się znaleźć miejsce dla kilku dekoracji. Mowa tutaj  przede wszystkim o oryginalnych lampach stojących i żyrandolach. Zarówno dodadzą one pomieszczeniu sporo światła, jak również upiększą pokój. Na ścianie umieść możemy lustro, zdjęcia, grafiki. Przy oknie, jeśli takowe znajdować się będzie w jadalni, zastosujmy ciemne zasłony sięgające do samej podłogi.

Urządzenie jadalni w stylu nowojorskim nie powinno sprawić nam większych problemów. Podaliśmy tutaj tylko kilka przykładów elementów wystroju, które najbardziej kojarzą się ze stylem glamour. Ponieważ styl nowojorski jako forma eklektyzmu czerpie z innych estetyk, dlatego można pomyśleć nad zupełnie innymi formami urządzenia takiego wnętrza. Motywy etniczne, shabby chic czy też vintage również są tutaj jak najbardziej wskazane.