Jadalnia między kuchnią a salonem

5770305753272837.jpg

Coraz większym powodzeniem w mieszkaniach i domach cieszą się duże przestrzenie. Wiele osób upodobało sobie tworzenie jadalni między salonem a kuchnią. Taka nowoczesna jadalnia jest częścią otwartej strefy dziennej i powinna być przy tym zharmonizowana z kuchnią i salonem. Jak zatem wykończyć i zaaranżować taką przestrzeń?

Wykorzystanie przestrzeni

Bardzo popularne jest tworzenie otwartej kuchni, która jest połączona z salonem. W przypadku gdy posiadamy znacznie więcej miejsca, to w połowie drogi między nimi świetnym rozwiązaniem będzie właśnie jadalnia. Takie położenie nowoczesnej przestrzeni jadalnianej ma zdecydowanie wiele atutów. Przede wszystkim wiąże się to z większą wygodą. Przygotowywane potrawy możemy postawić na stole wprost z piekarnika czy kuchenki. Bliskość kuchni przydaje się osobom tworzącym posiłki, albowiem nie traci się wtedy kontaktu z domownikami siedzącymi przy stole w jadalni. Przydaje się ona także, kiedy trzeba mieć oko na młodsze dzieci.

Przestrzeń pod jadalnię można bardzo ciekawie wykorzystać. Jedne osoby decydują się na ustawienie stołu z krzesłami centralnie na środku przejścia. Inni z kolei chcą mieć w tej części więcej wygody, dlatego na jadalnię wybierają narożnik w otwartej przestrzeni. Ważne jest to, aby miejsce na jadalnię znajdowało się w nasłonecznionej strefie, dzięki czemu wspólne posiłki będą o wiele bardziej przyjemne. Wyznaczanie stref w tej przestrzeni dziennej może zostać z łatwością zrealizowane za pomocą materiałów. Choć te trzy połączone ze sobą pomieszczenia mogą być w podobnej tonacji kolorystycznej, to jednak warto stworzyć między nimi umowne granice. Bardzo dobrze ku temu służą dekoracje ścienne. Może to być czerwona cegła, wykorzystanie drewna, tapet lub po prostu inne odcienie ścian lub koloru podłogi. Oczywiście oryginalnym i odważnym pomysłem może być stworzenie trzech całkowicie odmiennych od siebie stref. Warto jednak w tym momencie nie przesadzać z innością, gdyż wprowadzi to wrażenie estetycznego chaosu.

Meble

Z jadalnią w takim miejscu wiążą się niewątpliwie dwa spore atuty dotyczące mebli. Przede wszystkim możemy sobie na ogół pozwolić na większych rozmiarów stoły w wersji prostokątnej lub owalnej. W takim wypadku zyskujemy nie tylko rodzinną jadalnię, lecz też miejsce do spotkań z przyjaciółmi. Klasyczna jadalnia związana jest także z użyciem takich mebli, jak komody czy regały, w których przechowywane są naczynia, zastawa stołowa, szkło. W tym wypadku funkcję tę przejąć mogą meble kuchenne lub znajdujące się w salonie. Zaoszczędzone w ten sposób miejsce można wykorzystać choćby właśnie na większy stół lub bardziej obszerne i wygodne krzesła. Oprócz mebli istotne jest wykorzystanie sztucznego oświetlenia. Najlepiej sprawdza się w tym wisząca lampa lub żyrandol, które nadadzą pomieszczeniu stylu.

Jadalnia, chociaż wyodrębniona, jest na ogół jednocześnie zintegrowana z salonem lub kuchnią. Takiej przestrzeni nie dzieli w związku z tym zabudowany mebel, ścianka czy też materiał posadzkowy. Znacząco to sprzyja życiu rodzinnemu i towarzyskiemu. Zyskujemy przez to większą swobodę w aranżacji.