Gabinet w stylu skandynawskim – jak go urządzić?

Please select a featured image for your post

Zmiany na rynku pracy powodują, że coraz więcej osób decyduje się na wykonywanie swych obowiązków w domowym zaciszu. Taka praca jako freelancer, ale także na etacie ma oczywiście sporo plusów. Niemniej jednak chcąc posiadać jak najlepsze warunki do pracowania, niezbędne będzie nam domowe biuro. Dziś proponujemy gabinet w stylu skandynawskim, który być może okaże się świetny rozwiązaniem.

Wnętrza w stylu skandynawskim

Styl skandynawski jest zdecydowanie niezwykle charakterystycznym sposobem na wykończenie wnętrz w mieszkaniach. Takie pomieszczenia o minimalistycznej estetyce wyróżniają się przede wszystkim stonowaną kolorystyką. Zarówno ściany, podłogi, jak i meble są zwykle białego koloru, który może być przełamywany dodatkami w mocniejszych barwach. Styl ten charakteryzuje się także przewagą naturalnych materiałów. Stawia się na drewno, które jest łączone z tekstyliami z lnianych lub bawełnianych włókien. Wielokrotnie pojawia się także skóra i wiklina. Miłośnicy tego stylu jednak ponad estetykę cenią sobie funkcjonalność. Wnętrze powinno być wygodne, a w przypadku biura – idealnie nadające się do codziennego wykonywania obowiązków.

Urządzamy biuro

Nasze domowe miejsce do pracy powinno być urządzone w taki sposób, aby cała przestrzeń łącznie z meblami i kolorystyką nie rozpraszała, lecz pomagała nam w skupieniu i zachęcała do pracy. Dlatego też gabinet w stylu skandynawskim jest miejscem wiążącym się z przyjemnością. Duża ilość światła i spokojna kolorystyka wpływają na funkcjonalność. Zauważyły to nawet korporacje, które tworzą swoje biura w jasnych barwach oraz względnym minimalizmie.

Wybór takiej formy oraz prostoty zgodnie z zasadami stylu to pierwsze zadanie, które musimy wykonać. Nasz gabinet powinna charakteryzować stonowana kolorystyka, najczęściej pod postacią bieli, beżu, odcieni szarości, które to mogą być przeplatane przez inne motywy kolorystyczne. Istotną cechą skandynawskiego designu jest ergonomia i funkcjonalność. Wybrane przez nas do wnętrza meble mają przede wszystkim pełnić funkcję użytkową, a ich wygląd schodzi na drugi plan. Oczywiście warto również pomyśleć o estetyce, jednak to nie ona jest tutaj najważniejsza. Co za tym idzie, musimy zrezygnować z nadmiernego zdobnictwa oraz fantazyjnych kształtów. Wybierajmy takie elementy jak biurko, krzesło, szafki, półki w wersji klasycznej. Powinny mieć one w sobie jak najwięcej ekologicznych i naturalnych materiałów.

Co warto mieć w gabinecie?

Istnieje kilka podstawowych elementów wyposażenia, które winny znaleźć się w naszym skandynawskim biurze. Przede wszystkim jest to proste biurko z metalowymi nogami i drewnianym blatem, które będzie wyposażone w liczne szuflady, schowki i półki. Dzięki temu zachowamy na nim porządek, a większość niezbędnych rzeczy będziemy mieć pod ręką. Do biurka przyda nam się ergonomiczne i bezpieczne dla pleców krzesło z wygodnym oparciem i podłokietnikami. Na wszelkie dokumenty lub pomoce przyda się półka, szafka, ewentualnie regał. Ponieważ możemy pracować o różnych porach dnia czy nocy przyda nam się także wydajna, a do tego stylowa lampa biurowa. Nie zapominajmy przy tym o górnym oświetleniu oraz jak największym oknie w pomieszczeniu.

Przydać się nam mogą także rozmaite dodatki, które z racji minimalizmu tego stylu powinny być starannie przemyślane i dobrane. Mowa tutaj o takich produktach jak organizery i segregatory na dokumenty, pojemniki na długopisy lub głośniki komputerowe.