Funkcjonalna kuchnia – jak ją zaplanować?

5770305754174280.jpg

Funkcjonalna kuchnia to marzenie zapewne niejednej osoby. Dobór elementów wyposażenia i metrażu sprawi, że będziemy czuć się w niej komfortowo, a przyrządzanie posiłków będzie przyjemnością. Jak zatem zaplanować kuchnię w pełni funkcjonalną? Musimy przede wszystkim poznać zasady ergonomii.

Planowanie

Przy planowaniu kuchni niezwykle istotne znaczenie ma jej funkcjonalność. Projekt tworzonej lub przeznaczonej do remontu kuchni powinien być przygotowany zgodnie z zasadami ergonomii. Odbywa się to między innymi poprzez wydzielenie specjalnych stref. Jeśli wszystko zostanie uporządkowane, to zapewni nam jednocześnie wygodę i łatwość użytkowania. Oczywiście o wiele trudniej jest nam zorganizować przestrzeń w kuchni zamkniętej lub połączonej z salonem niż w pomieszczeniu otwartym ze znaczną ilością wolnego miejsca.

Urządzenie kuchni w zamkniętym pomieszczeniu

W wielu mieszkaniach, a nawet domach mamy do czynienia z przestrzenią kuchenną o zamkniętej i dokładnie wydzielonej formie. Urządzenie tutaj funkcjonalnej kuchni jest nie lada wyzwaniem. Jest ona przecież miejscem, w którym powinniśmy czuć się swobodnie. Dlatego za każdym razem należy brać pod uwagę własne potrzeby i upodobania. Jest to najlepsza droga do otrzymania funkcjonalnego i niepowtarzalnego wnętrza. Przede wszystkim nie ulegajmy trendom czy namowom ze strony rodziny i znajomych. Lepiej brać pod uwagę możliwości oraz pomoc ze strony profesjonalnego projektanta. Bardzo ważne jest ustalenie sposobu poruszania się po kuchni, sięgania po naczynia czy choćby korzystania z szafek. Ponadto funkcjonalność należy połączyć z efektem wizualnym. Niestety zdjęcia reklamowe przykładowych kuchni nie oddadzą tego, jak dany komplet prezentowałby się w naszym wnętrzu. Tym bardziej, że jednak komplety mebli lub poszczególne elementy wyposażenia są prezentowane na przykładzie większych pomieszczeń.

Ergonomia w kuchni

Bardzo ważne jest podzielenie kuchni na strefy. Dlatego też nie możemy zapominać o podstawowych zasadach ergonomii. W każdej kuchni dobrze jest wyodrębnić kilka podstawowych obszarów działania. Pierwszym będzie miejsce do przygotowywania potraw. Mowa tu zarówno o stole, blatach, jak i kuchence, piekarniku czy innych sprzętach do obróbki jedzenia. Drugim miejscem będzie przestrzeń do przechowywania. Mowa tutaj tak o lodówce, jak i spiżarni. W wielu domach i mieszkaniach zdarza się, że lodówka umieszczana jest poza kuchnią. Daje to więcej miejsca w pomieszczeniu, lecz jest mniej praktyczne. Jako spiżarnię można wykorzystać schowek w ścianie lub w przedpokoju. Nie możemy zapominać o miejscu do zmywania i wstępnego przygotowania potraw. Zlew, zmywarka, pojemnik na odpadki to najczęściej wykorzystywane elementy. Dobrze jest je tak zagospodarować, abyśmy mogli płynnie przechodzić z jednego miejsca do drugiego. Z oczywistych względów takie strefy mogą nakładać się na siebie lub przenikać.

Ład czy nieład?

Urządzanie przestrzeni kuchennej to okazja do wybrania jednej z dwóch opcji. Możemy postawić na uporządkowaną przestrzeń z ciągiem kuchennym, która będzie stworzona zgodnie z zasadami ergonomii. Takie rozwiązanie będzie sprawiać wrażenie ładu. Wymagać to od nas będzie jednak konsekwencji w organizacji mebli i wyposażenia oraz w utrzymywaniu porządku.

Można postawić na coś zupełnie odmiennego. Projektanci wnętrz mówią o czymś, co można nazwać nieładem kontrolowanym. Oczywiście nie chodzi tutaj o brak porządku w kuchni, lecz takie urządzenie jej, aby wszystko było dostępne na wyciągnięcie ręki. Zamiast zamykanych szafek stawia się na otwarte półki, specjalne wieszaki. Nie będzie to kuchnia klasyczna, lecz bardziej funkcjonalna, pozbawiona drzwiczek, zamykanych szafek, półek.

Na co zwracać jeszcze uwagę?

Funkcjonalna kuchnia w zamkniętym pomieszczeniu w zależności od metrażu i budowy mieszkania może posiadać jedno lub dwa wejścia. Podobnie będzie z miejscem do zjedzenia posiłku. Dla wielu osób mały stolik w kuchni z jednym lub dwoma krzesłami może służyć za jadalnię lub miejsce do spotkań – polskie życie domowe czy imprezy często koncentrują się przecież w kuchni! Istotne jest to, aby mniejsza lub większa jadalnia nie kolidowała z samą przestrzenią do przygotowywania posiłków. Stół jadalny nie powinien znajdować się więc na jednym ze szlaków komunikacji kuchennej. Polecamy przede wszystkim umieszczenie stołu jak najbliżej okna, dzięki czemu posiłki będą przyjemniejsze. Choć zamknięta przestrzeń kojarzy się z ograniczeniami, to ma jednak zalety. Przede wszystkim jest ona oddzielona od reszty domu czy mieszkania. Redukuje to przedostawanie się zapachów do reszty pomieszczeń, a my sami możemy się skupić na przyrządzaniu potraw.

Aranżacja kuchni otwartej

Funkcjonalna kuchnia to jednak w głównej mierze bardziej otwarta przestrzeń. Im więcej posiadamy metrażu do wykorzystania, tym lepiej dla nas. Takie kuchnie mogą być częścią otwartej przestrzeni dziennej, która zawiera w sobie strefę jadalnianą oraz wypoczynkową. Jest to bardzo częste rozwiązanie, albowiem świetnie sprawdza się podczas spotkań rodzinnych oraz imprez. Zajmując się posiłkami i napojami, będziemy mieć stały kontakt z gośćmi. W takim miejscu najlepiej sprawdza się kuchenna wyspa z krzesłami, taboretami barowymi. Dzięki dużej kuchni z wyspą lub stołem barowym mamy okazję organizować wspólne gotowanie w grupie przyjaciół. Oferowana jest nam znacznie większa swoboda w kształtowaniu przestrzeni oraz jej późniejszego wykorzystania. Przykładem może być choćby telewizor w salonie przy kuchni. W wielu przypadkach możemy dzięki temu przyrządzać dania przy jednoczesnym oglądaniu ulubionego serialu, filmu, programu.

Z oczywistych względów takie strefy nie powinny kolidować ze sobą. Bardzo ważne jest rozdzielenie strefy czyszczenia zabrudzonych naczyń od tej, gdzie przyrządzane i spożywane będą posiłki. Najlepiej będzie, jeśli strefa brudna będzie jak najmniej widoczna i eksponowana. W domach z ogrodem znakomitym wyjściem jest posiadanie kuchni tuż przy oknie, wyjściu na ogród. W takim wypadku będziemy mieć nie tylko ładny widok za oknem, lecz także możemy urządzać jadalnię, salon letni w przestrzeni ogrodowej, znajdującej się obok.

Automatyka i meble

Bez względu na sposób zamknięcia kuchni, niezwykle ważna jest automatyka. Dzięki instalacji prostych w obsłudze sprzętów gospodarstwa domowego, unikniemy większej pracy, bałaganu, a także zaoszczędzimy sporo czasu. Bardzo dobrym rozwiązaniem służącym kreacji funkcjonalnej kuchni są meble do zabudowy. Dzięki nim wszystko będzie się znajdowało tam, gdzie powinno. Każdy z elementów zostanie przez projektanta jak najlepiej dopasowany do naszych oczekiwań lub też możliwości pomieszczenia.