Elektronika w łazience – przyszłość?

5770305751472691.jpg

Zmiany technologiczne na rynku sprawiają, że coraz więcej elektroniki i innowacyjnych rozwiązań zawitało do naszych łazienek. Jeśli sobie przypomnimy, że jeszcze 100 lat temu w większości domów nie było takiego pomieszczenia, a dziś wypełnia się ono elektroniką, to możemy mówić o prawdziwej rewolucji. Elektronika w łazience to wiele mniej lub bardziej przydatnych produktów, nad którymi warto się zastanowić.

Bateria elektroniczna na fotokomórkę

Dużym powodzeniem w ostatnim czasie cieszą się baterie na fotokomórkę. Bardzo dobrze sprawdzają się one zarówno w przypadku kabin prysznicowych, jak i umywalek. Przez lata mogliśmy je obserwować w łazienkach i toaletach hotelowych oraz w centrach handlowych. Coraz częściej wykorzystywane są one jednak także w warunkach domowych. Stanowią proste i niezwykle łatwe w obsłudze urządzenia, dzięki którym możemy sporo zaoszczędzić na zużywanej wodzie (w zależności od konfiguracji baterii). Posiadają one wiązkę światła na podczerwień, które wykrywa nasze dłonie, ciało. W takim wypadku automatycznie uruchamiana jest woda do momentu odsunięcia rąk spod baterii. Wykorzystanie takich baterii u siebie w domu będzie miało przede wszystkim wpływ na poprawę warunków higienicznych – koniec z dotykaniem brudnej gałki przy kranie. Ponadto możemy liczyć na wspomniane wcześniej oszczędności w zakresie zużywanej wody. Na koniec warto dodać, że takie baterie bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku mniejszych dzieci, osób starszych i schorowanych – niby mała rzecz, a tak bardzo pomaga w codziennym myciu rąk.

Bateria termostatyczna

Skoro już poruszyliśmy temat pomocy osobom starszym i małym dzieciom, to warto wspomnieć też o baterii termostatycznej. Zapewne niejednokrotnie zdarzało nam się być poirytowanymi faktem, iż musimy długo czekać na ciepłą wodę z kranu albo pod prysznicem lub też od razu jesteśmy parzeni zbyt gorącą wodą. Dzięki zastosowaniu takiej baterii u siebie pod prysznicem lub przy umywalce możliwe jest uzyskanie prawie natychmiast wody o stałej temperaturze. Na pierwszy rzut oka tego typu baterie niczym się nie różnią od klasycznych odpowiedników na rynku. Zawierają one w sobie jednak specjalny regulator temperatury oraz zawór odcinający dopływ wody. Dzięki prostym ustawieniom regulatora możemy wybrać dla siebie najbardziej odpowiednią temperaturę. W wielu modelach istnieje także regulacja mocy strumienia wody. Przyda się ona nam zwłaszcza w przypadku małych dzieci, które potrafią niejednokrotnie zrobić prawdziwy bałagan w łazience, zamieniając podłogę w basen.

Mowa była praktycznie cały czas o bateriach umywalkowych, lecz szczególnie modele termostatyczne przydadzą nam się pod prysznicem. To tutaj musimy zmierzyć się ze zbyt gorącą lub zimną wodą, co doprowadza czasem do szału. Czekanie na odpowiednią temperaturę zajmuje sporo czasu, a co gorsza – przy zmianach ciśnienia wody problem ten od razu powraca. Na całe szczęście baterie termostatyczne radzą sobie zarówno z temperaturą wody, jak i i jej zachowaniem w zmianach ciśnieniowych. Warto wspomnieć o innej zalecie, jaką niesie ze sobą zakup takiej baterii – oszczędności na zużywanej wodzie. Dzięki stałej temperaturze możemy każdego miesiąca zaoszczędzić nawet kilkanaście procent wody, która wcześniej była marnowana do czasu, gdy osiągała pożądaną przez nas temperaturę. Takie oszczędności sprawią, że po pewnym czasie różnica w cenie między klasyczną a termostatyczną baterią (jest znacznie droższa) się nam zwróci.

A może prysznic przyszłości?

W wielu miejscach na świecie ludzie zmagają się z coraz większym problemem niedoboru wody. Dlatego też szuka się rozwiązań, dzięki którym można jak najbardziej zaoszczędzić zużywaną wcześniej wodę. W Stanach Zjednoczonych jedna z firm z Kalifornii stworzyła innowacyjny prysznic. System w nim zastosowany sprawia, że w porównaniu z klasycznym prysznicem można zaoszczędzić nawet do 70% wody. Jest to mechanizm montowany w kabinie prysznicowej lub brodziku, który zastępuje klasyczny natrysk lub słuchawkę. Wydziela on drobne krople, które tworzą razem mgiełkę wodną. To dzięki niej oszczędzamy wodę, jak i również możemy podnieść komfort higieny. Nie jest to drogi produkt, który być może niebawem zagości również w naszym kraju.

Toaleta w nowoczesnym wydaniu

Nie tylko kabina prysznicowa czy umywalka przeszły modernizacje. Coraz częściej decydujemy się również na nowoczesne toalety. Zastosowane w nich mechanizmy sprawiają, że na rynku znajdziemy automatycznie spłukiwane muszle klozetowe czy też bidety, pisuary. Są one pomocne także dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Warto jednak dokładnie sprawdzić regulację ilości spłukiwanej wody, albowiem często jest jej zbyt dużo, dlatego zwiększy to nasze domowe zużycie. Dla dzieci i nas samych bardzo dobrym rozwiązaniem będzie wolnoopadająca deska sedesowa. Ile to razy słyszeliśmy o przytrzaśniętych dziecięcych palcach właśnie przez ciężkie deski? Dzięki takiemu modelowi możemy być bezpieczni o zdrowie i bezpieczeństwo maluchów. Ponadto zabezpieczymy się przed hukiem opadającej deski. Na rynku wzorem japońskich toalet pojawiają się zupełnie zautomatyzowane i wielofunkcyjne toalety. Można znaleźć modele, które zaopatrzone są w podświetlenie, podgrzewaną deskę, zdalne sterowanie, nawiew czy nawet odtwarzacz multimedialny. Z pewnością jest to dla wielu z nas zbędne, jednak znajdą się i tacy miłośnicy gadżetów, którzy lubią spędzać trochę czasu w toalecie.

Oświetlenie

Również w dziedzinie oświetlenia łazienkowego następują coraz częstsze zmiany. Odchodzimy od klasycznych rozwiązań na rzecz światła LED-owego. To właśnie ta technologia daje nam całkiem sporo możliwości. Przede wszystkim możemy skorzystać zarówno z klasycznych żarówek, lampek, jak i również taśm LED, które można w fantazyjny sposób umieścić w pomieszczeniu. Wielobarwność oświetlenia tego typu sprawia, że możemy wybierać niezwykle interesujące kompozycje. W wielu przypadkach oświetlenie jest sterowane za pomocą pilota – w czasie kąpieli możemy zmieniać sobie nastrój. Istnieją opcje podświetlania wanien, kabin prysznicowych czy też toalet, które zupełnie zmieniają oblicze naszej łazienki.

Elektronika wpływa na relaks

Również w samej dziedzinie relaksu elektronika może bardzo wpływać na nasz komfort. Przede wszystkim nowoczesne wanny są coraz częściej faszerowane elektronicznymi rozwiązaniami. Nawet proste modele mogą posiadać dysze do hydromasażu czy też wbudowane radio, nie mówiąc już o wcześniej wspominanym oświetleniu. Bardzo ciekawym i prostym produktem, który pomoże nam w codziennym relaksie, miłej atmosferze w wannie lub pod prysznicem, jest wodoodporny głośnik. Jest to klasyczna wersja popularnych obecnie na rynku głośników, jednak z tym wyjątkiem, że zaopatrzona została w odporne na działanie wody części. W wyniku tego możemy przypiąć głośnik pod prysznicem i słuchać w czasie kąpieli ulubionej muzyki puszczanej z telefonu lub laptopa. Wzorem amerykańskich łazienek można tworzyć u siebie pomieszczenie do oglądania filmów i seriali. Zabudowane w ścianie i odporne na wilgoć telewizory nie muszą być jedynie widokiem z filmów o bogaczach.