Ekologiczna łazienka – zdrowo i oszczędnie

Please select a featured image for your post

Obecnie coraz częściej decydujemy się na różnorakie rozwiązania proekologiczne. Idąc z duchem czasów, zaczynamy dbać o środowisko naturalne. Dowodem na to może być choćby ekologiczna łazienka. Jest to miejsce, gdzie stawia się przede wszystkim na naturalne materiały oraz oszczędne zużycie wody. Warto dowiedzieć się, jak stworzyć taką łazienkę.

Dlaczego styl ekologiczny?

Taki styl zdobywa coraz większą popularność. Na jego powodzenie wpływa fakt, iż często sporo znanych osobistości promuje ekologiczny tryb życia. Zadaniem takiego urządzania wnętrz jest kreowanie nowego sposobu funkcjonowania na Ziemi. Wybór naturalnych materiałów jest zgodny z troską o nasze środowisko, a przy tym wiele ekologicznych rozwiązań to także ekonomia, więc po pewnym czasie zauważymy spore oszczędności na zużytej wodzie lub energii elektrycznej. Warto także wiedzieć, że ekologiczna łazienka może się wiązać ze wspieraniem drobnej przedsiębiorczości. Wiele mniejszych lub większych elementów wyposażenia pomieszczenia to rękodzieła, towary pochodzące z małych firm. Bez wątpienia styl ekologiczny to przyszłość, która już staje się teraźniejszością.

Kolorystyka w łazience

Naszą eko łazienkę musimy zacząć oczywiście od kolorystyki. Łazienka w stylu ekologicznym związana jest z bardziej żywymi lub neutralnymi barwami, które zupełnie odmienią oblicze pomieszczenia. Kolory w pomieszczeniu powinny być inspirowane naturą. W związku z tym najlepiej w łazience sprawdza się błękit, odcienie niebieskiego, zielonego, beże, jasne brązy. Również i tutaj może się znaleźć miejsce dla ponadczasowej klasyki, czyli bieli. W takim wypadku może stać się ona znakomitą podstawą pod pozostałe elementy wyposażenia. W duchu proekologicznym liczy się także dobór farb bezpiecznych dla środowiska naturalnego. Coraz więcej producentów oferuje farby niezawierające toksycznych, chemicznych związków. Będą dzięki temu także bezpieczne dla nas samych, a przy tym równie długotrwałe.

Materiały

Ekologiczna łazienka z oczywistych względów nie toleruje plastiku. Musimy w związku z tym już na samym początku zrezygnować z różnego rodzaju sztucznych materiałów, które nie są przyjazne dla natury. Zamiast plastikowych pojemników, koszy o wiele lepiej jest stawiać na drewniane, wiklinowe lub wykonane z płótna. W przypadku podłogi zamiast tanich rozwiązań, jak zwykłe płytki ceramiczne czy też gumowe maty lepiej jest wybrać drewniany parkiet lub naturalny kamień. W ekologicznym wydaniu będą nie tylko lepiej się prezentować, lecz często są o wiele trwalsze. Spotykanym problemem zarówno w przypadku drewnianych podłóg jak i ścian typu boazeria jest wpływ wilgoci na materiał. Na całe szczęście obecnie jest to w dużym stopniu redukowane. Producenci bowiem wykorzystują w wielu przypadkach drewno egzotyczne, które jest o wiele bardziej trwałe i wytrzymałe na działanie wilgoci, zmian temperatury. Innym sposobem są nowoczesne, a przy tym ekologiczne sposoby impregnacji drewna. Jeśli jesteśmy jednak zwolennikami ceramiki, to warto wiedzieć, że nowoczesna ekologiczna glazura ma w wielu przypadkach tylko 3,5 mm grubości. W wyniku tego do jej produkcji zużyto znacznie mniej materiału, a przy tym podlega szybszej biodegradacji. Jej lekkość wpływa także na prostszy montaż.

Wanna i prysznic

W zależności od wielkości naszej łazienki będziemy zastanawiać się nad wyborem wanny lub prysznica. Pierwsza z nich wiąże się oczywiście ze sporym komfortem, lecz także większym zużyciem wody. Od dawna naukowcy sugerują, aby zamienić wannę na kabinę prysznicową. Dzięki temu można zaoszczędzić nie tylko wodę, lecz także przestrzeń w łazience. Co jednak, jeśli lubimy od czasu do czasu wziąć kąpiel? W takim momencie najrozsądniejszym wyjściem będzie wybór rozwiązania 2w1. Istnieje całkiem sporo obszernych brodzików, które dzięki szklanej zabudowie na co dzień mogą służyć zarówno jako prysznice, jak i mniejsze wanny. To także idealne wyjście, kiedy w domu mamy dwie opozycyjne strony – obie powinny wyjść z tego zadowolone.

Obecnie w prysznicach stosowane są coraz to nowocześniejsze systemy, dzięki którym można całkiem sporo zaoszczędzić na zużywanej wodzie. Wykorzystywane są między innymi specjalne natryski, które generują strumienie wodne przy małym zużyciu tego życiodajnego surowca. W Stanach Zjednoczonych powstał choćby generator mgiełki wodnej, która zapewnia znakomity natrysk pod prysznicem przy kilkukrotnie mniejszym zużyciu wody. A to tylko jeden z wielu interesujących pomysłów.

Baterie łazienkowe

Bardzo dobrym i sprawdzonym sposobem na zmniejszenie zużycia wody jest wykorzystanie nowoczesnych baterii łazienkowych. Sporym powodzeniem w przypadku umywalek cieszą się baterie bezdotykowe. Dzięki czułemu czujnikowi zużyjemy tylko tyle wody, ile jest na potrzebne. Niektóre modele wyposażone są dodatkowo w perlatory, które napowietrzają wodę – to również redukuje strumień wody. Rozsądnym wyjściem w przypadku umywalek, kabin prysznicowych czy wanien jest instalacja armatury termostatycznej. W tym wypadku ustawiamy temperaturę ciepłej wody na wybrany zakres. Termostat zadba o to, aby od razu z kranu leciała ciepła woda. Do tej pory w jej przypadku musieliśmy czekać kilka, kilkanaście sekund, co wiązało się z niepotrzebnym marnowaniem wody.

Umywalka plus WC

To chyba jedno z ciekawszych, a przy tym banalnie prostych rozwiązań. W wielu zachodnich domach montowane są umywalki połączone bezpośrednio ze zbiornikiem WC. Zużywana przez nas woda zamiast lądować prosto w rurach kanalizacyjnych, napełniać będzie zbiornik WC. W ten oto sposób zaoszczędzimy w skali rocznej co najmniej kilkadziesiąt, a często znacznie więcej złotych.

Ekologiczne dodatki

Nowoczesna łazienka w stylu ekologicznym nie może obyć się bez kilku istotnych dodatków. Pierwszym z nich jest zieleń. Możemy skorzystać między innymi z kilku roślin ozdobnych lub doniczkowych, które nie tylko nadadzą więcej życia wnętrzu, lecz także wprowadzą w łazience bardziej przyjazną i naturalną atmosferę. Zamiast korzystać ze sztucznych tekstyliów, wybierajmy tylko produkty bawełniane lub wełniane. Ponadto wszelkiego rodzaju pojemniki powinny być metalowe, drewniane, płócienne czy z wikliny.

Nie możemy zapominać także o energii elektrycznej. Zamiast tradycyjnych żarówek wybierajmy oświetlenie LED, które nie tylko zapewni dobre światło, lecz też spore oszczędności na zużywanej energii. Jeśli mamy ku temu możliwości umieśćmy w łazience jak największe okno – im więcej naturalnego światła, tym mniejsza konieczność korzystania ze sztucznego.