Domowe biuro – jak urządzić?

Please select a featured image for your post

Coraz więcej osób decyduje się na zakładanie własnej działalności gospodarczej, pracę w domu. Wiąże się to zarówno z istotnymi zaletami, jak i warunkami, które musimy spełnić. Jednym z nich jest domowe biuro, które będzie nie tylko miejscem naszej pracy, lecz też poniekąd wizytówką firmy. Prezentujemy kilka porad dotyczących tego, jak je najlepiej urządzić.

Domowe biuro – różne oblicza

Oczywiście domowe biuro to przestrzeń, która może się znacząco różnić w poszczególnych domach i mieszkaniach. Jedne osoby stawiają na samo biurko, które może znajdować się w sypialni lub salonie. Inni z kolei wolą osobne pomieszczenia, które stanowić mają oazę spokoju i profesjonalne miejsce do pracy. Freelancerzy, copywriterzy, projektanci stron internetowych czy po prostu osoby prowadzące działalność z domu mogą potrzebować zupełnie innych warunków bądź sprzętu do wykonywania swych obowiązków. Dlatego to głównie od naszych upodobań oraz konkretnego zawodu zależeć będzie wygląd domowego biura.

Zorganizuj przestrzeń

Takie domowe biuro najczęściej służyć będzie wyłącznie nam samym, dlatego też nie musimy pod uwagę brać ściśle organizacji pomieszczenia, gdyż raczej nie mamy w planach przyjmowania u siebie gości czy klientów biznesowych. Wielu osobom w pełni do szczęścia wystarcza jedynie odpowiednio zorganizowana i najlepiej oddzielona od pozostałej części mieszkania czy domu przestrzeń. Dzięki temu możemy liczyć na ciszę i spokój, zwłaszcza w sytuacji, kiedy mamy innych domowników na głowie. Najlepiej jest zagospodarować na nasze biuro oddzielny pokój. Zyskamy na tym bardzo wiele, a także nie będziemy tak bardzo ograniczeni przestrzenią jak w przypadku naszej sypialni czy też salonu.

Podstawowe wyposażenie

Jeśli już mamy obraną przestrzeń na nasze domowe biuro, to koniecznie powinniśmy zastanowić się nad podstawowym wyposażeniem tego miejsca. Najlepiej, jeśli postawimy tutaj tylko i wyłącznie na rzeczy biurowe. Podstawą dla nas będzie wygodny fotel i odpowiednio dobrane do niego biurko. Zamiast wybierać niezwykle oryginalne i finezyjne modele, o wiele lepszym rozwiązaniem z naszej strony będzie wybór klasyki. Proste i ergonomiczne krzesło lub fotel w zupełności nam wystarczą. Liczą się tutaj nie względy stylistyczne, lecz praktyczne. Nasze zdrowie jest najważniejsze, a kilkugodzinne siedzenie przed komputerem nie wpływa dobrze na stan kręgosłupa czy całego ciała. Najważniejszy jest sam fotel, jego budowa, stopnie regulacji, a nawet oddziaływanie na podłoże. Jeśli jest on na kółkach, to może się nie nadawać do drewnianej podłogi lub też trzeba zastosować specjalne zabezpieczenie przed rysowaniem.

Biurko nie sprawi nam takiego kłopotu jak wybór fotela. Bez problemu znajdziemy gotowe modele, które będą idealnie pasować do naszego wzrostu i warunków panujących w pomieszczeniu. Powinniśmy wybrać w miarę duże biurko, na którym pomieścimy nie tylko komputer z klawiaturą, monitorem, ewentualnie laptopa, lecz też niezbędne dokumenty, drukarkę, skaner. O wiele lepszym obecnie pomysłem są urządzenia bezprzewodowe, dzięki którym ograniczymy ilość kabli błąkających nam się w okolicy biurka.

Jeśli generujemy całkiem sporo dokumentów firmowych, to przyda nam się osobna szafka, półka z szufladami, gdzie będziemy mogli bezpiecznie i spokojnie przechowywać wszelkie papiery. Warto przy tym zaopatrzyć się segregatory, notatniki i dodatkowe elementy, dzięki którym będziemy pracować szybciej i sprawniej.

Nie zapominajmy także o oświetleniu. Odgrywa ono niezwykle istotną rolę, albowiem w okresie jesiennym i zimowym może nam się często zdarzać pracować po zmroku. Odpowiednio dobrane oświetlenie nie będzie wpływać na zmęczenie naszych oczu czy też pogorszenie koncentracji. Dobrze obok głównego światła zdecydować się na wydają lampkę biurkową, która również przyda nam się podczas pracy.

Dodatki?

Ponieważ ma to być nasze miejsce pracy, dlatego lepiej będzie, jeśli unikniemy nadmiaru ozdób i dodatków. Taki bałagan może nam potem przeszkadzać w pracy. Dobrze jest też zrezygnować z nadmiaru tekstyliów, które mogą generować więcej kurzu w pomieszczeniu, a jak wiadomo – kurz nie jest przyjacielem naszego sprzętu komputerowego. Na okres wakacyjny możemy pomyśleć o odpowiedniej wentylacji lub klimatyzacji, abyśmy w porze największych upałów nie musieli dusić się zamknięci w czterech kątach.